Jako majitelé koní se vždy snažíme udělat pro naše koně to nejlepší, a to samozřejmě i co se týká krmení. Stejně jako naše diety někdy potřebují vyladit, mohou tato doporučení sloužit k zajištění optimálního zdraví vašich koní. Svého koně krmíte několikrát denně a přestože, výživu svého koňského svěřence neberete na lehkou váhu, můžete se snadno dopustit běžných chyb.
-
Krmení na odměrky místo skutečné hmotnosti krmiva
Každý někdy udělal tuto chybu ať už s jadrným nebo objemným krmivem. Každý koncentrát nebo kompletní krmivo, i když může mít podobný objem, se liší hmotností. Informace o optimální krmné dávce jsou vždy umístěny na obalu nebo štítku. Krmná dávka doporučená výrobce zajistí, že koně dostávají správný poměr mikroživin jako jsou vitamíny nebo minerály, které se doplňují v malém množství, ale mají velký vliv na zdraví zvířat. Pokud jde o seno travní seno je podstatně lehčí než vojtěškové. Vzhledem k tomu, že kůň potřebuje každý den aspoň 1% své tělesné hmotnosti v objemných krmivech není od věci občas hmotnost sena podávaného koni zvážit, zvláště pak při změně zdroje objemných krmiv.
Doporučení:
- Informujte se na štítku o krmné dávce pro Vašeho koně podle věku a úrovně aktivity
- Pomocí váhy odměřte doporučené množství daného koncentrátu nebo kompletního krmiva.
- Nasypte toto množství do odměrky, kterou běžně používáte, abyste věděli kolik krmiva koni dát a rozdělte toto množství na počet krmení během dne. I tady platí pravidlo, že hmotnost jadrného krmiva na jedno krmení by nemělo překročit 0,5% (až 0,75%) tělesné hmotnosti koně.
-
Krmení starých koní
Častou chybou chovatelů je podávání krmiva pro seniory koním, kteří ho ještě nepotřebují. Krmivo pro seniory je určeno k použití jako kompletní krmivo, což znamená, že obsahuje i vlákninu a je určeno ke krmení starším koním, kteří již nemohou žvýkat nebo trávit seno.
Výzkum provedený na Michiganské státní univerzitě (Elzinga et al., 2014) odhalil, že mezi staršími koňmi (19-28 let) a mladšími dospělými koňmi (5-12 let) nejsou žádné velké rozdíly ve schopnosti absorbovat makroživiny. To znamená, že není potřeba mít koně na seniorském krmivu jen proto, že stárnou. Pokud však váš starší kůň má špatný chrup nebo jiné problémy související se stárnutím, mohou být krmiva pro seniory skvělým nástrojem ke zlepšení zdraví vašeho koně.
Spíše než klasifikovat zvíře jako staré na základě jeho věku, zvažte stárnutí koně podle jeho fyziologických změn. Jedním z příznaků je selhávání chrupu a neschopnost efektivně konzumovat seno. Z tohoto důvodu jsou krmiva pro starší koně formulována tak, aby byla krmena ve větších dávkách.
Doporučení:
- Zeptejte se sami sebe, proč svého koně krmíte krmivem pro seniory. Je to jen pro zpestření krmné dávky nebo pro dodání energie a živin do krmné dávky?
- Pokud používáte krmivo pro seniory jen „na chuť“¨, může být vhodnější alternativou koncentrovaný krmný doplněk, který koni dodá všechny potřebné vitamíny a minerály.
-
Přeceňování toho, kolik kůň udělá práce
Vezmeme-li v úvahu domácí koně, kteří se vyvinuli z divokých předchůdců, kteří cestovali 32 až 48km denně, aby uspokojili své nutriční potřeby, je jasné, že většina domácích koní nedostává tolik pohybu jako dříve. Dále máme tendenci přeceňovat množství pohybu, které dostávají. I když je to mezi některými nepopulární názor, je lepší vidět náznak koňských žeber než tukové zásoby.
„Je náročné, aby majitelé koní krmili svého koně způsobem, který podporuje odpovídající skóre tělesné kondice, protože lidem je příjemnější pohled na koně s nadváhou a věří, že to vypadá dobře,“ říká Nielsen. Velký počet lidí v koňském světě věří, že jsou znalí, ale často si pletou tlustého koně s koněm s dobrým osvalením. Jak již bylo řečeno, už asi 100 let je známo, že omezení kalorií může vést k delšímu životu. Nielsen neobhajuje hubená zvířata, ale spíše upozorňuje na skutečnost, že tlustí koně jsou vystaveni výrazně vyššímu riziku rozvoje vážných a bolestivých zdravotních stavů než kůň s mírně patrnými žebry.
Doporučení
- Získejte skutečné informace o úrovni aktivity svého koně a klasifikujte je na základě doporučení Národní rady pro výzkum nutričních požadavků koní . Mějte na paměti, že většina koní spadá do kategorie lehké nebo středně těžké práce.
- Záchova : Nepracující koně
- Lehká práce : 1-3 hodiny práce týdně
- Mírná práce : 3-5 hodin práce týdně
- Těžká práce : 4-5 hodin práce týdně se značným množstvím času stráveného cváláním
- Velmi těžká práce : 6-12 hodin práce týdně
- Krmte v dávkách, které odpovídají skutečné úrovni aktivity vašeho koně a zvyšte krmnou dávku na základě jeho metabolismu.
- Všímejte si koně, který příliš přibírá na váze nebo příliš hubne. Zaměřte se na skóre tělesné kondice mezi 4 a 6 a podle toho upravte množství, které krmíte. Pamatujte, že pokud změníte krmné dávky jádra nebo sena, zvažte je a krmte v množství, která odpovídá požadavkům vašeho koně na mikroživiny.
-
Nadměrné doplňování nebo časté střídání krmných doplňků
Pokud v současné době krmíte svého koně způsobem Betty-Crocker (tj. mícháte celou recepturu krmné dávky, tj. jadrné krmivo a doplňky dohromady), můžete nadělat více škody než užitku. Spousta doplňků, které nebyly navrženy ke společnému podávání, může vytvořit konkurenční inhibici a interakce mezi makro- a mikroživinami v gastrointestinálním traktu koně. Například přebytek zinku v koňské stravě může negativně ovlivnit schopnost těla absorbovat a využívat měď.
Přinejmenším to znamená, že část nebo většina toho, co svému koni krmíte, nemusí být využito, což by znamenalo vyhozené peníze. V nejhorším případě je tělo vašeho koně přetížené a nevstřebává živiny, které potřebuje. „Doplňky jsou jedním ze způsobů, jak majitelé koní často utrácejí peníze,“ říká Nielsen.
Doporučení:
- Pokud krmíte více než dvěma doplňky, pracujte s odborníkem na výživu koní , abyste se ujistili, že produkty nemají negativní interakce a/nebo vedlejší účinky, když se používají společně.
- Když přidáváte do krmné dávky koně nový doplněk, dejte si dostatek času, než se projeví jeho účinky. V mnoha případech výrobci doplňků tvrdí, že využití všech výhod produktu trvá minimálně 60–90 dní. Nevzdávejte se příliš rychle a neměňte doplňky příliš často, což by mohlo způsobit rozrušení GI a přetížení těla koně.
- Pokud se rozhodnete provést změny v krmné dávce svého koně, ať už ve formě sena, jádra nebo doplňků, udělejte to pomalu, abyste minimalizovali poruchy trávení. Leatherwood navrhuje „sedmi až 10denní přechodné období, ve kterém přidáte a nahradíte 25 % starého sena nebo jádra 25 % nového. Můžete například krmit 25 % nových a 75 % starých po dobu dvou až tří dnů, poté 50 % nových s 50 % starých po dobu dvou až tří dnů a nakonec 75 % nových s 25 % starých po dobu dvou až tří dnů.“
-
Zajistěte neustálý přísun objemného krmiva
Trávicí trakt koní byl navržen pro pomalé, nepřetržité krmení spíše než pro dvě až tři krmné dávky denně, který se v chovu koní normalizovat. I když nepřetržité krmení obvykle nekoresponduje s časovými možnostmi ošetřovatelů, i toto lze vyřešit.
Doporučení:
- Najděte způsob, jak svému koni nabídnout co nejpřirozenější životní styl. Může to být podávání sena do sítí nebo pro více koní umístění balíku do krmelce překrytého sítí.
- Objevují se už i automatické krmné stanice , které rozdělují přizpůsobená množství krmiva a píce jednotlivým koním v několika intervalech během dne.
zdroj: Emily Dickson, 5 Common Horse Feeding Mistakes, dostupné z: https://thehorse.com/1106183/5-common-horse-feeding-mistakes/?fbclid=IwAR1siJvB-A0sL6Q-PamZ9_X86f3IsYKwlLNkGUa0CLSzCNQsJvM8tAim5cs
foto: pixabay.com