Meziroční pokles cen v zemědělství by měl být impulzem pro postupný pokles cen pro spotřebitele, uvedl analytik Komerční banky Martin Gürtler. Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy klesají ceny od počátku roku, ale v cenách pro spotřebitele se to neprojevuje. V zemědělství se v květnu ceny výrobců oproti loňsku snížily o 10,2 procenta, oznámil dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Ukazatel naznačuje budoucí vývoj cen pro spotřebitele.
V rostlinné výrobě ceny zemědělských výrobců klesly podle ČSÚ o 24,4 procenta. Průměrná cena potravinářské pšenice v květnu letos poprvé klesla pod 6000 korun na 5767 korun za tunu. Na podobné úrovni byla na konci roku 2021. Loni stála tuna pšenice v květnu 8325 korun.
Gürtler a Pýcha upozornili na to, že spotřebitelské ceny potravin ale v květnu meziměsíčně rostly. Podle ČSÚ byla u potravin inflace 14,5 procent, v dubnu to bylo 17 procent. Gürtler uvedl, že na ceny ve výrobním sektoru působí nižší náklady i slabší poptávka.
„Ceny základních komodit se na světových trzích oproti vrcholům z loňského roku výrazně snížily. S uvolněním dodavatelských řetězců zlevnila také mezinárodní doprava. K tomu přispěl i pokles cen pohonných hmot, které jsou v tuzemsku meziročně nižší o celou pětinu,“ doplnil analytik. Některé podniky se podle něj ale stále mohou potýkat s vysokými cenami energií na úrovni vládních stropů.
Ceny v živočišné výrobě byly meziročně vyšší o 11,1 procenta. U prasat jsou o více než 20 procent vyšší, ceny drůbeže vzrostly o 14 procent a u vajec jsou ceny vyšší o 38,5 procenta. Podle Pýchy živočišná výroba kopíruje inflaci, která byla za květen rovněž na úrovni 11,1 procenta.
„Ukazuje se, že ceny zemědělských komodit nemají vliv na konečné ceny potravin a zemědělci jsou ti poslední, kdo může reagovat na vývoj inflace,“ dodal.
Podle ekonoma BH Securities Štěpána Křečka by pokles cen v rostlinné výrobě měl vést ke zlevnění krmiv a díky tomu se mohly postupně stabilizovat ceny v živočišné výrobě. Hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč poukázal na květnovou prognózu České národní banky, podle které se v druhém čtvrtletí v zemědělství počítá s poklesem cen o 4,7 procenta po meziročním růstu o 19,6 procent v letošním prvním čtvrtletí. „Vývoj za duben a květen naznačuje, že meziroční pokles výrobních cen v tuzemském zemědělství bude ve druhém čtvrtletí výraznější, než centrální banka předpokládala,“ dodal.
zdroj: ČTK
foto: pixabay.com