Odhadovaná hodnota zemědělské produkce v ČR loni podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně klesla o 7,8 procenta na 176,9 miliardy korun. Hodnota rostlinné produkce se zejména kvůli nízké ceně úrody pšenice, ječmene a řepky ve srovnání s rokem 2022 snížila o 16,8 procenta. Hodnota živočišné produkce naopak díky vyšším cenám všech hlavních komodit ve výrobě o 6,9 procenta stoupla. I tak ale s 53,7 procenta podíl rostlinné produkce převažoval nad živočišnou, která měla podíl 39,9 procenta, informoval dnes ČSÚ. Podnikatelský důchod zemědělců podle něj loni meziročně klesl o 45,2 procenta ze 25,6 miliardy Kč na 14 miliard korun.
Z prvního odhadu ČSÚ už dříve vyplynulo, že podnikatelský důchod zemědělské činnosti loni meziročně klesl o 37,5 procenta na 16 miliard korun. Důchod měří odměnu neplacené práce, výnos z půdy patřící jednotkám a výnos z užití kapitálu. Blíží se koncepci běžného zisku před rozdělením a zdaněním. Podle ČSÚ se sestavuje na základě unijní metodiky a popisuje ekonomickou výnosnost odvětví.
Takzvaná mezispotřeba, tedy hodnota surovin či služeb spotřebovaných při výrobě, loni proti roku 2022 podle ČSÚ klesla o 5,9 procenta na 120,3 miliardy korun. Nižší náklady, a to zejména v důsledku poklesu cen, zemědělci měli například na energie a maziva – hlavně pohonné hmoty, ale také na krmiva a hnojiva. Naopak zdražily osiva a sadba, přípravky na ochranu rostlin a veterinární služby. Pachtovné pak podle ČSŮ meziročně stouplo o 2,6 procenta a náhrady zaměstnancům o 4,1 procenta.
zdroj: ČTK
foto: pixabay.com