Jaká onemocnění s ohledem na mléčnou užitkovost způsobují největší ekonomické ztráty na světě? A které země jsou těmito náklady nejvíce postiženy? Dr. Philip Rasmussen, výzkumný pracovník z Kodaňské univerzity v Dánsku, se těmito otázkami nedávno zabýval ve studii, která bude brzy zveřejněna v časopise Journal of Dairy Science. Rasmussenův tým pro tento projekt tvořili také výzkumníci z Kanady, Švýcarska a Spojeného království.

Výzkumníci předem určili dvanáct onemocnění. Faktory použité k odhadu finančních ztrát způsobených jednotlivými chorobami byly produkce mléka, plodnost a vyřazování dojnic. Finanční odhady nezahrnovaly náklady na léčbu.

Ztráty způsobené sníženou produkcí mléka byly oceněny pomocí standardní ceny mléka. Ztráty na plodnosti vycházely z prodlouženého intervalu otelení, který byl měřen pomocí počtu dní zpoždění otelení, denní produkce mléka a ceny mléka. Náklady na vyřazení byly odhadnuty na základě zvýšeného rizika předčasného vyřazení, které vycházelo z ceny náhradních krav a jalovic snížené o prodejní cenu vyřazených krav.

Důležitým faktorem při finančních odhadech byla skutečnost, že v mnoha případech mohou krávy trpět více než jednou nemocí současně. Aby se zabránilo dvojímu započítání celkových nákladů na onemocnění v důsledku těchto „komorbidit“, upravili výzkumníci údaje pomocí statistických souvislostí mezi nemocemi. Bez tohoto opatření by podle jejich odhadu byly průměrné celkové ztráty nadhodnoceny o 45 %.

Celosvětové pořadí 12 nemocí z hlediska ročních ztrát v amerických dolarech bylo následující:

1. Subklinická ketóza – 18 miliard dolarů
2. Klinická mastitida – 13 miliard dolarů
3. Subklinická mastitida – 9 miliard dolarů
4. Kulhání – 6 miliard dolarů
5. Metritida – 5 miliard dolarů
6. Cysty na vaječnících – 4 miliardy dolarů
7. Paratuberkulóza/Johneova choroba – 4 miliardy dolarů
8. Zadržená placenta – 3 miliardy dolarů
9. Dyslokace slezu – 0,6 miliardy dolarů
10. Dystokie – 0,6 miliardy dolarů
11. Mléčná horečka/hypokalcemie – 0,6 miliardy dolarů
12. Klinická ketóza – 0,2 miliardy USD

Celkově činily ekonomické ztráty způsobené onemocněním dojnic přibližně 65 miliard USD ročně.

Mezi dopady onemocnění v různých regionech světa byly značné rozdíly. Například subklinická ketóza představovala přibližně 35 % ztrát v Oceánii (včetně Austrálie a Nového Zélandu), ale pouze 24 % ztrát v Evropě. Naopak 25 % ztrát v Evropě bylo způsobeno klinickou mastitidou, která se na ztrátách v Oceánii podílela pouze 10 %.

Ve 183 modelovaných zemích činila průměrná celková roční ztráta upravená o komorbidity přibližně 351 USD na krávu. Podle jednotlivých zemí se tato částka pohybovala od pouhých 72 USD/krávu v Nigérii až po 1900 USD/krávu v Jižní Koreji.

Při poměřování s lidskou populací byly těmito onemocněními nejvíce postiženy Nový Zéland (220 USD/osobu/rok), Irsko (140 USD/osobu/rok) a Dánsko (70 USD/osobu/rok).

Zeměmi s celkově největšími ročními ztrátami byly Indie (12 miliard USD), Spojené státy (8 miliard USD) a Čína (5 miliard USD). Tyto žebříčky korelují s celosvětovým žebříčkem produkce mléka podle zemí.

Autoři poznamenali, že řešení onemocnění souvisejících s produkcí mléka a zlepšení zdraví zvířat by pomohlo zlepšit globální efektivitu produkce mléka a zároveň snížit její dopad na životní prostředí. Upozornili na význam mléka a mléčných výrobků jako potravin bohatých na živiny, které budou hrát klíčovou roli v celosvětové výživě a potravinové bezpečnosti, neboť se očekává, že celková celosvětová poptávka po potravinách vzroste mezi lety 2010 a 2050 až o 56 %.

zdroj:  Maureen Hanson, The Cost of the World’s Top-12 Dairy Diseases, dairyherd.com

foto: pixabay.com