Letošní úroda základních obilovin podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně klesla o 8,4 procenta na 6,85 milionu tun. Sklizeň řepky se propadla o více než čtvrtinu na 952.000 tun a je nejnižší za uplynulých 18 let. Naopak úroda plodin, které se sklízí později, bude meziročně vyšší, zejména kvůli rozšíření jejich osevní plochy. Zemědělci sklidí více kukuřice, brambor, máku, sóji či cukrové řepy. Vyplývá to z dnešních informací statistiků na webu. Zástupci Zemědělského svazu a Agrární komory nepovažují úrodu za příznivou, vyplývá z jejich vyjádření.
„Úroda plodin s pozdějším termínem sklizně je, i přes letošní extrémně proměnlivé počasí, příznivá. Do značné míry k tomu přispělo rozšíření osevních ploch,“ uvedla Dagmar Pospíšilová z oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ. Nižší je podle ní ale předpokládaná úroda slunečnice.
Sklizeň základních obilovin se proti loňskému roku sice snížila, úrodu kukuřice na zrno odhadují statistici ale meziročně o 11,3 procenta vyšší, zemědělci by jí měli z polí svézt 565.000 tun. Celková úroda obilovin včetně kukuřice je tak podle ČSÚ ve srovnání s loňskou nadprůměrnou sklizní o 7,2 procenta nižší a dosáhla 7,41 milionu tun. Je to nejnižší sklizeň obilovin od roku 2018, uvedli statistici.
Podle Agrární komory ČR způsobí špatné výsledky sklizní farmářům na tržbách meziroční propad ve výši kolem sedmi miliard korun. „Končí období, kdy byly obiloviny a řepka ekonomickými tahouny domácího agrárního sektoru,“ řekla mluvčí komory Barbora Pánková.
Předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha doplnil, že přeorientace na jiné plodiny není jednoduchá, protože zemědělci dodržují své osevní postupy a nemohou ze dne na den začít pěstovat jiné plodiny ve větším rozsahu.
Horší výsledky vysvětluje Pánková nejen poklesem osevních ploch, ale i snížením výnosu, plodinám podle ní neprospělo ani letošní počasí. Podobný názor vyjádřil také Pýcha. „Tento rok jasně ukázal, jak závislá je naše zemědělská produkce na přírodních podmínkách,“ sdělil.
Sklizeň brambor letos očekávají ve výši 630.000 tun, což je o desetinu více než v loňském podprůměrném roce. Vliv na to mělo hlavně rozšíření osázené plochy o 8,6 procenta. Ve srovnání s pětiletým průměrem je letošní odhadovaná úroda podle ČSÚ ale o 2,2 procenta nižší.
Cukrové řepy letos zemědělci podle statistiků sklidí meziročně o 15,7 procenta více, tedy 4,44 milionu tun. Proti pětiletému průměru je to zatím o 14,5 procenta více. Důvodem je mimo jiné zvýšení osevní plochy o zhruba 12 procent. Statistici ale upozornili na to, že sklizeň v současné době komplikuje počasí a pro zpracovatele je problematická kvalita bulev i nízká cukernatost.
Podle Pýchy přešli na pěstování cukrovky i zemědělci v dalších evropských zemích, což způsobilo pokles její ceny.
Sklizeň máku podle předpokladu ČSÚ letos meziročně vzrostla o téměř tři pětiny na 29.000 tun a sóji se sklidí o desetinu více, 70.000 tun. Naopak slunečnice na semeno bude o 12,5 procenta méně, podle odhadu ČSÚ 43.000 tun.
zdroj: ČSÚ
foto: pixabay.com