Evropští zemědělci v Bruselu protestovali proti plánované obchodní dohodě mezi Evropskou unií a sdružením jihoamerických zemí Mercosur, která podle nich otevře na unijní trh dveře zvýhodněné zemědělské a potravinářské produkci. Francouzský premiér Michel Barnier zároveň po jednání s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou prohlásil, že jeho země v současné podobě dohodu nepodpoří, informovaly tiskové agentury. Právě francouzští zemědělci dnes oznámili, že budou proti plánovanému paktu protestovat příští týden.

Desítky zemědělců se shromáždily před unijními institucemi a volaly po zrušení dohody, která podle nich poškodí zájmy evropských farmářů a umožní v unii prodej levného masa či cukru z jihoamerických zemí. Pokud bude schválena, zamíří podle nich do Evropy mezi jednou a dvěma stovkami tisíc tun hovězího a drůbežího masa či cukru a až milion tun kukuřice.

„Je zde riziko, že tato obchodní dohoda, která spojuje část jihoamerických států s Evropou, bude mít na zemědělství dramatické dopady,“ řekl šéf největší francouzské zemědělské lobbistické organizace FNSEA Arnaud Rousseau.

Členy sdružení Mercosur jsou Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay, Venezuele bylo plné členství od prosince 2016 pozastaveno. Přidruženými státy jsou Chile, Kolumbie, Ekvádor, Guyana, Peru a Surinam, Bolívie se chystá do sdružení vstoupit. Zvláště ekonomicky nejvýznamnější Brazílie dlouhodobě tlačí na uzavření dohody s EU.

Naproti tomu Francie, země s nejobjemnější zemědělskou produkcí v EU, se snaží schválení dohody brzdit. „Řekl jsem paní předsedkyni (von der Leyenové), že v současné podobě Francie tuto dohodu nemůže podpořit a nepodpoří,“ sdělil Barnier po jednání v Bruselu. Jeho země se snaží přesvědčit další unijní státy, aby vytvořily menšinu potřebnou k zablokování dohody. Pokud však potřebná většina zemí EU bude se smlouvou souhlasit, mohla by shoda na ní padnout 18. a 19. listopadu na schůzce skupiny velkých světových ekonomik G20 v Brazílii.

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com