Kuriozita? Tímto slovem musíme dnešní reportáž započít, jelikož jsme zavítali na rodinnou farmu Kořínkových (Farma Nový dvůr), kde se více jak 25 let specializují na chov krůt. Proč si myslíme, že se jedná o kuriozitu? Ač krůtí maso patří mezi superpotraviny, vyniká nízkým obsahem tuku, je lehce stravitelné a obsahuje vysoké množství zinku a vitamínu B12, netěší se tak velké oblibě jako např. maso kuřecí. Mylně si někteří z vás mohou myslet „drůbež jako drůbež“, ale opak je pravdou. Více vám osvětlíme v reportáži níže.
Kořínkovi započali dráhu farmářství před 25 lety, kdy odkoupili areál bývalého družstva od původního majitele v restituci. Počátky nebyly jednoduché, jelikož první investice byly ihned na spadnutí. K původní hale se v roce 1994 přistavěla hala na výkrm. Další směr farmy byl udáván prostřednictvím národního trhu. V roce 2000 se zřídila vlastní drůbeží porážka. Zásadní zvrat přišel v letech 2006 až 2008, kdy český trh začala masivně ovládat levná drůbeží masa z ciziny, zvláště pak z Brazílie a Polska. Kořínkovi museli z velkoobchodu přesedlat na maloobchod, aby chod podniku udrželi.
Od roku 2008 své maso distribuují ke konečnému zákazníkovi pouze vlastními prostředky, jako jsou pojízdné prodejny nebo vlastní obchody. V roce 2010 přistavěli k jatkám i bourárnu, díky které mohou rozbourat krůtí maso na 9 cenných druhů -> krk, prsa, palička, špalek, křídlo, medailonek, výpečky, kostru a biskup. Portfolio bouraného masa je doplněno i vlastními výrobky, jako je krůtí sekaná, krůtí marinované maso, krůtí špízy, párky, klobásky nebo krůtí tlačenka, které jsou zpracovávány v blízkém řeznictví.
Obr. č. 1 Druhy krůtího masa – převzato z Krůtí kuchařky rodiny Kořínkových
Jak probíhá chov krůt u Kořínkových?
Celý systém chovu krůt probíhá v jednom areálu: odchovna -> hala na výkrm -> jatka -> bourána. Jednotlivá místa jsou od sebe vzdálena pouze pár metrů. Tudíž konečný spotřebitel má jistotu, že živá zvířata jsou minimálně stresována a nejsou zatěžována dlouhými převozy. Během roku proběhnou na farmě celkem tři turnusy: Velikonoce, léto a Vánoce. Každý turnus začíná obdobně, a to příjezdem 5000 kusů jednodenních krůťátek hybridů Big 6 nebo Corverto na farmu, které jsou již předem vysexována dle pohlaví. Chov krůt probíhá odděleně dle pohlaví, což je důležité zvláště kvůli dřívějšímu ukončení výkrmu u krůt a lepší manipulaci.
Foto č. 2 Odchov
Jednodenní krůťátka se nakupují ze zahraničí, jelikož v České republice neexistuje v současné době žádná líheň krůťat.
Po naskladnění krůťátek začíná nejnáročnější období chovu. Krůťata potřebují v prvních dnech prakticky nepřetržitou péči, neustálou kontrolu a každé dvě hodiny ruční krmení. Úhyn v tomto období je nejvyšší z celého chovu cca 2 %.
Mikroklima na odchovně je řízeno elektronicky. Po naskladnění krůťata se udržuje teplota 30 °C, samozřejmostí je i řízený světelný systém. Na odchovně zůstávají krůty a krocani do 6 týdnů stáří. Poté jsou převezeni do druhé haly na výkrm. Během odchovu i výkrmu jsou krůty podestlány kvalitní suchou slámou.
Do obou hal, výkrm i odchov, musí být zamezen přístup jakémukoliv ptactvu, jelikož krůty jsou velmi náchylné na onemocnění. Tento aspekt představuje i zásadní překážku pro zřízení chovu krůt v ekologickém režimu. Kořínkovi o této cestě také uvažovali, ale jak sami říkají: „Na krůtu se stačí špatně podívat a je problém.“
„Krůty z ekologického systému by byly v ČR, kvůli ceně, neprodejné.“
Krůty jsou krmeny granulemi, které se skládají z obilovin a minerálních látek. Jejich přesnou recepturu sestavuje odborník.
Paní Kořínková říká: „Někteří si myslí, že krůty krmíme antibiotiky. Říkám jim, ať se podívají na mé tři odrostlé syny, kteří vyrostli na našem krůtím mase a udělají si názor sami.“
Výkrm je ukončen u krůt po 4 měsících v porážkové hmotnosti 7-8 kg, u krocanů na půl roce v porážkové hmotnosti 17-18 kg. Množství poražených kusů za den se odvíjí od poptávky zákazníků. Nikdy se neporáží do zásoby nebo na mražení. Během porážky se striktně dodržují veterinární zásady a welfare.
Foto č. 3 Krůtí špízy, které si na farmě můžete zakoupit
Krom poražených krůt nabízí farma k odkupu i rozkrmené krůty do vlastního hospodářství, avšak Kořínkovi vždy připomínají zásadu, že krůty by neměly být umístěny ke slepicím a jiné drůbeži, zvláště kvůli černohlavosti.
O celý chod rodinné farmy včetně 20 hektarů se stará 15 zaměstnanců. Farmu naleznete 15 minut jízdy autem z Jičína ve vesnici Volanice. Areál farmy je vskutku nádherný, zasazený uprostřed polí, lemovaný českou krajinou. Krůtí maso si lze zakoupit přímo na farmě po telefonické domluvě. Další možností je návštěva obchodů nebo farmářských trhů. Seznam měst přikládáme níže.
Prodejny:
Mladá Boleslav – Drůbeží maso a uzeniny
Chlumec n/C. – Řeznictví u Kořínků
Farmářské trhy:
Praha – „Jiřák“ – každou středu. „Náplavka“ – každou sobotu.
Jičín – parkoviště u Praktiku – každý čtvrtek
Jičín – městský trh – každou sobotu
Turnov – parkoviště u Bati – každý pátek
Poděbrady – farmářský trh – každý pátek
Foto č. 4 Až budete hledat pojízdnou prodejnu.. 🙂
Nákupem krůtího masa to nekončí, díky rodině Kořínkových můžete nastudovat prověřené recepty s krůtím masem prostřednictví jejich kuchařek, které pro vás připravili, abyste přípravu v kuchyni zvládli levou zadní. V současné době jsou dostupné dvě kuchařky. První si můžete pročíst na webových stránkách farmy – ZDE. Druhou kuchařku obdržíte při nákupu v pojízdných prodejnách nebo v obchodech.
S krůtím masem se dá doslova kouzlit, připravit můžete vše od řízků, vývaru, špízů, přes sekanou až po skvělý guláš.
Závěrem…
Dle rodiny Kořínkových byste neměli být lhostejní, k tomu co jíte a této větě se přikloníme i my. Již několikrát jsme zmiňovali zde v reportážích i na sociálních sítí, že hlavní hybnou silou, co se týče podpory českého zemědělství, jste především vy! Tím, že vyhledáte a podpoříte české krůtí maso, uděláte službu především pro sebe, jelikož budete mít jistotu původu masa z české farmy, kde již 25 let rodina Kořínkova produkuje jedny z nejlepší krůt v ČR.
Děkujeme!
Fotografie na závěr, zvědavost krůt je neuvěřitelná, někteří dokonce tvrdí, že perfektně dokážou zastoupit hlídacího psa.. 🙂
Lucie Rysová