Čest svému jménu jednoznačně dělají manželé Eva a Jan Sedlákovi, kteří po vzoru svých předků již více než čtvrtstoletí hospodaří na usedlosti v obci Šošůvka uprostřed Moravského krasu, spjaté se sedláky s malým i velkým S přes dvě stě let. A v loňském roce tomu bylo přesně pětadvacet let, kdy coby průkopníci začali na své farmě vyrábět a zásobovat trh výbornými kozími sýry a dalšími mléčnými dobrotami, na které nedají dopustit zákazníci od Brna až k Praze.

Děda to měl promyšlené

„Příběh našeho statku s číslem popisným 45 začal v roce 1812, a to rozdělením vedlejší, téměř dvacetihektarové usedlosti na polovinu. O několik let později se vdova po majiteli statku, Kateřina Kučerová, vdala za Karla Sedláka a společně tu hospodařili již pod tímto jménem. K velkému rozkvětu celého hospodářství došlo zejména ve třicátých letech minulého století, kdy tady sedlačil děda Jaroslav, který se věnoval hlavně chovu a výkrmu prasat a mimo jiné vynikal také obchodním talentem.

V tu dobu vystavěl stodolu a o něco později i chlévy, jež plně vyhovovaly chovaným zvířatům, a po nutné rekonstrukci je spokojeně využíváme dodnes. Neobvykle a velmi prakticky například využil i zdejšího svažitého terénu, a to tak, že na prostornou půdu nad chlévy mohl vjíždět po mostě koňský potah s plně naloženým povozem píce. V roce 1959 musel děda vstoupit do nově založeného místního JZD a rodině zůstal pouze malý 30arový záhumenek. Hodně pozitivní bylo, že se děda Jaroslav dožil i změny režimu a chvíle, kdy jsme mu oznámili, že budeme pokračovat v jeho šlépějích,“ říká pan Sedlák.

 

Snílek a realista – úspěšné spojení

Jan Sedlák, který na počátku devadesátých let pracoval jako privátní veterinář, se pro soukromé hospodaření rozhodl společně se svou ženou Evou, s níž se dodnes skvěle doplňují. „Manželka je snílek a má spoustu nápadů, já jsem naopak při zemi a její ideje se snažím, pokud to jen trochu jde, realizovat,“ usmívá se farmář.

Díky omezení jasná volba

Sedlákovi si již tehdy velmi dobře uvědomovali značná omezení plynoucí z hustoty okolní zástavby a prakticky nulové možnosti rozšíření hospodářské části usedlosti, intenzivní chov prasat provozovaný jejich předky tedy nepřipadal v úvahu. Volba tak padla poměrně jednoznačně na bílé krátkosrsté kozy, kterých si pořídili nejprve deset. Jejich počet i vzhledem k záměru začít se současně věnovat také finalizaci produkce, v níž byli u nás inovátory, však rychle rostl.

„Začátky byly asi jako všude ve znamení budování – nejprve proběhla rekonstrukce ustájení, zřídili jsme dojírnu a hned po ní mlékárnu, která si pak při vstupu naší republiky do EU vyžádala přeměnu odpovídající evropským požadavkům. Tehdy jsme sice trochu brblali a řada věcí nám přišla zbytečná, ale dnes jsme třeba za takovou zastřešenou expedici a omyvatelnou rampu jedině rádi,“ informuje Jan Sedlák.

Kvalitní stádo, bezproblémový odbyt  

V dojné sezóně, která trvá od března zhruba do listopadu, činí denní produkce mléka na farmě až 400 litrů. Základní stádo čítá aktuálně 160 bílých krátkosrstých koz, které využívají pastviny v chráněné krajinné oblasti Moravský kras, kde jsou pod dohledem pastevce a jeho psích pomocníků. K zajištění krmivové základny je potřebná veškerá výměra, kterou Sedlákovi obhospodařují, jde o 30 ha trvalých travních porostů a deset hektarů orné půdy.

„Nakupujeme jedině minerály a sůl, krmné směsi si mícháme sami dle vlastní receptury,“ říká spokojeně hospodář.

 

Stádo je zapojeno do kontroly užitkovosti, kterou zajišťuje členská organizace ASZ ČR – Svaz chovatelů ovcí a koz. Při každoročním vyhodnocení chovů v kategorii nad 40 kusů koz daného plemene se farma Sedlákových pravidelně umisťuje na předních příčkách, např. v roce 2016 na třetí. Ze strany ostatních chovatelů je tak o nákup plemenného materiálu z tohoto chovu velký zájem.

Být v centru dění

Jan Sedlák je v rámci Svazu chovatelů ovcí a koz velmi aktivní, několik let byl jeho místopředsedou, v současné době působí ve vedení obchodní společnosti této organizace – Oveka, je i dlouholetým členem hodnotitelské komise na nákupních trzích kozlů a beranů a v neposlední řadě zasedá v Radě Plemenných knih koz.

 „Být v centru dění a vědět tak nejen o všem aktuálním, ale zároveň mít i možnost něco z pozice člověka s dlouholetými zkušenostmi v oboru ovlivnit a třeba i pozitivně změnit, považuji za velmi důležité,“ myslí si Jan Sedlák.

 

Anonymita obchodních řetězců ne

Určitým specifikem šošůvecké kozí farmy je dlouhá tradice výroby mléčných produktů. Sedlákovi začínali s finalizací produkce v roce 1992, tedy v době, kdy to ještě zdaleka nebylo obvyklé, stejně tak s prodejem přímo z farmy.

„Zpočátku jsme zpracovávali maximálně 100 litrů kozího mléka denně a sortiment byl zaměřen hlavně na čerstvé kozí sýry, mléko a kefír. Dnes je portfolio našich výrobků daleko širší, zahrnuje i archivní sýr, brynzu, tvaroh, žervé, dětmi velmi oblíbené sladké krémy, jogurtové mléko, syrovátku, nabízíme i dva druhy klobás, vysočinu a paštiku, které si ovšem z námi dodaného masa necháme vyrábět.

Novinkou je třeba sýr na grilování, šlo o nápad našich zákazníků, jejichž názory a požadavky jsou pro nás naprosto zásadní. Však také přímo na koncového spotřebitele cílíme, anonymita obchodních řetězců nás neoslovuje,“ informuje Eva Sedláková.

Od školek až po domovy důchodců

Většina mléčných a masných dobrot tak směřuje do menších prodejen nejen na jihu Moravy, kam je Sedlákovi buď sami zavážejí, nebo si pro ně do Šošůvky jezdí osvědčení distributoři.  Nemalé procento z celkového objemu výrobků se ale prodá v obchůdku přímo na farmě, kam směřují stálí zákazníci, ale i spousta turistů objevujících přírodní krásy Moravského krasu.  Ti mají často zájem kozí produkty nejen ochutnat, ale i se něco dozvědět o jejich výrobě takzvaně „z pole na talíř“. K tomu slouží exkurze na farmě, které jsou specialitou výřečného a společenského pana Sedláka. Spokojeni a obohaceni novými znalostmi pak odjíždějí jak děti školou ještě nepovinné, tak party důchodců.

Nezbytná zastupitelnost funguje

„Někdy není zrovna snadné vše ukočírovat – rostlinnou výrobu tak, abychom pro celé stádo zajistili optimální krmné dávky, produkci mléka, jeho zpracování a pak zobchodování. Naštěstí u nás funguje potřebná zastupitelnost, kterou zajišťuje syn Jan, dcera Vendula, máme i dva zaměstnance, jednoho na plný a druhého na poloviční úvazek,“ vysvětluje Jan Sedlák.

Mužská část rodiny na šošůvecké farmě má na starosti kompletní prvovýrobu po nadojení mléka, ženské osazenstvo pak jeho zpracování a prodej na farmě. „Marketing a logistiku řešíme s manželkou společně, to by jinak nešlo,“ usmívá se pan Sedlák.

Stoprocentně poctivě a s láskou

A nešlo by ani, aby svou práci, již mnoho let zcela neoddělitelnou od života a fungování celé rodiny, nedělali stoprocentně poctivě a s láskou. To je jejich hlavní devíza, díky které neváhají na kozí farmu rodiny Sedlákových jezdit spokojení zákazníci pravidelně i desítky kilometrů. Jezdí nejen pro svou porci oblíbených čerstvých pochoutek, ale třeba i obhlédnout stádo a prohodit pár slov s lidmi, kteří se v tom, co dělají, doslova našli.

A tak více než dvě stě let trvající tradice hospodaření sedláků s malým i velkým S na usedlosti s číslem popisným 45 v Šošůvce úspěšně pokračuje…


Šárka Gorgoňová, vedoucí mediálního oddělení ASZ ČR
Článek byl převzat ze stránek Asociace soukromého zemědělství, dostupné z <http://www.asz.cz/cs/aktualne-z-asz/bronzova-pricka-ve-farme-roku-2017-kozi-farma-sedlak.html>