Studenti ze Střední zemědělské školy a Střední odborné školy v Poděbradech se díky Evropskému projektu Cesta za hranice zúčastnili týdenního pobytu v Anglii, v oblasti Norwich, v blízkosti města Norfolk. Cestovalo celkem 40 žáků druhého a třetího ročníku oborů agropodnikání, veterinářství a přírodovědného lycea v doprovodu čtyřčlenného pedagogického dozoru.
Naše cesta začala okolo poledních hodin 25. října 2015 výjezdem z Poděbrad směrem na Prahu, Rozvadov, dále přes Německo, Holandsko, Belgii a Francii. Ve velice brzkých ranních hodinách jsme se nalodili na trajekt a přes moře jsme pokračovali do Velké Británie do přístavu Dover. Na místo, do velice útulného komplexu školy Easton college campus, jsme dorazili asi po 22 hodinách cesty. Hned při příjezdu nás přivítal Charlie, náš učitel. Provedl nás celým areálem školy, kde jsme obdivovali sportovní centrum skládající se z fotbalových hřišť, několika krytých tenisových kurtů, ohromného jezdeckého centra s velkou jezdeckou halou i stájemi. Místní studenti mají možnost využívat všechno, co se zde nachází. Po obědě jsme si prošli školní zahradu, skleníky a také školní farmu, kde chovají 65 holštýnských krav, 550 výkrmových prasat, ovce tří plemen, několik higland jalovic a daňky.
Foto č. 1 Norfolk school of agriculture
Foto č. 2: 550 výkrmových prasat
Druhý den začal pravou anglickou snídaní a hned pokračoval první výukou angličtiny. Na ní jsme se učili angličtinu v praxi. Lektory byli místní angličtí učitelé, Patricia a Charlie. Naučili jsme se slovíčka odborné angličtiny v oblasti zemědělství, ale i každodenní fráze a situace. Odpoledne jsme se vypravili na moře za tuleni. Jakmile nastal příliv, mohli jsme nasednout do menší lodě a při západu slunce pozorovat tuleně v jejich přirozeném prostředí. Bylo jich tam několik desítek. Viděli jsme dva druhy, grey a common seal, od mladších až po největší jednice. Jednotlivé druhy se daly od sebe krásně odlišit.
Foto č. 3 Areál školy
Další den jsme si vyzkoušeli angličtinu opravdu v praxi, zpracovávali jsme prezentace s rozjezdem fiktivní vlastní firmy se zemědělským zaměřením a s co nejvyšším obratem. Celkem jsme vyhotovili čtyři firmy od malovýroby kozích a ovčích sýrů, přes masný a dojný skot, až po velkou veterinární kliniku pro koně. Po obědě nás Charlie vzal na farmu zabývající se chovem shorthornských krav. V tomto podniku jich chovali 100, k tomu ještě 100 holštýnek. Stavěli zde i bioplynovou stanici. Majitelé nám vysvětlili, že jejich farma je naprosto soběstačná od pěstování plodin až po hnojení digestátem, vzniklým ze zpracování hnoje od krav.
Předposlední den jsme navštívili další zemědělskou farmu. Zde se nacházelo 3 000 kusů výkrmových norfolkských bronzových krůt, několik abrdeen angus krav, také býka plemene stabilaser, což byla pro nás úplná novinka. Dále na 40 bahnic Lleyn velšských ovcí. Také nám ukázali vlastní muzeum zemědělské techniky, kde měli několik starých traktorů, ruční, ale i jednoduché automatizované stroje z dob dávno minulých. Odpolední program byl zaměřen na město Norwich, kde jsme měli možnost si nakoupit v místních obchodech, ale i na tržnici.
Foto č. 4 Norfolské bronzové krůty
Foto č. 5 Norfolská bronzová krůta
Poslední den nás čekala tříhodinová cesta do Londýna. Zde jsme mimo největších památek jako Big Ben, London Eye, ale i Buckymhamský palác viděli i střídání stáží, Temži a procházeli jsme i Hight parkem. Pak jsme dostali dlouhý rozchod, kdy jsme každý podle chuti mohli procházet Londýn samostatně, prohlédnout si galerii nebo muzeum či zajít do China town na pravý čínský oběd.
Cesta zpátky domů se nám ze začátku protáhla o hodinu, protože měl trajekt zpoždění. Další cesta ale ubíhala rychle. Postupně jsme zamávali všem zemím, kterými jsme projížděli, až jsme se ocitli zpátky v Poděbradech na školním dvoře. Cesta trvala opět okolo 22 hodin.
Tento zájezd byl pro nás všechny velice poučný, naučili jsme se mnoho anglických slov a frází z našeho oboru, měli jsme možnost diskutovat s Angličany, a tak si procvičit slovní zásobu, ale i výslovnost. Poznali jsme chovy v odlišných oblastech, jiné technologie chovu zvířat a pěstování rostlin. Byla to opravdu skvělá zkušenost. Za celou skupinu studentů děkuji všem učitelům, kteří se zúčastnili a manželům Znamínkovým za přípravu pobytu.
Sokolová Dominika, studentka 3. ročníku agropodnikání, SZeŠ Poděbrady