Podporovat rozvoj ekonomicky únosných nechemických metod na ošetření rostlin nebo zavést monitoring škodlivých organismů na regionální i lokální úrovni jsou jedny z 36 opatření obsažených v novém národním akčním plánu k bezpečnému používání pesticidů v Česku. Materiál, který platí pro roky 2025 až 2029, projednala vláda, uvedlo ministerstvo zemědělství. Cílem plánu je ochrana lidí, podzemních a povrchových vod, půdy, rostlin i živočichů a životního prostředí před negativními dopady používání přípravků na ochranu rostlin.
„Záměrem nového akčního plánu je ještě více minimalizovat rizika při používání přípravků na ochranu rostlin a zároveň tyto přípravky využívat tak, aby zemědělství produkovalo dostatek bezpečných potravin. Jde nám i o ochranu přírody před nepůvodními organismy a chorobami rostlin,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Podle Výborného budou zemědělci i nadále moci žádat o dotaci při využití biologické ochrany rostlin jako náhradu chemické ochrany.
Ministerstvo zemědělství (MZe) ve spolupráci s ministerstvy zdravotnictví a životního prostředí pro dosažení cílů plánu navrhlo 36 opatření, která navazují na předchozí akční plán. Materiál se aktualizuje vždy po pěti letech. V předchozím plánu bylo 44 opatření, resort už dříve uvedl, že 23 je splněných, 17 částečně a čtyři opatření splněna nebyla.
Nový plán například počítá se zkoumáním nízkorizikových přípravků na ochranu rostlin, podporou vývoje biologických prostředků ochrany a ověřování jejich účinnosti nebo s výzkumem škodlivých invazních organismů. Mezi důležité opatření podle MZe také patří to, aby výrobci pitné vody měli přístup k údajům o spotřebě účinných látek obsažených v přípravcích na ochranu rostlin použitých na polích v ochranných pásmech vodních zdrojů.
Ministerstva se budou rovněž věnovat systému monitorování vlivu přípravků na životní prostředí či biodiverzitu, cílem bude sbírat data o případech prokázaných otrav volně žijících živočichů nebo poškození rostlin po použití přípravků. Podle MZe lze už nyní v této oblasti pozorovat zlepšení, například počty hlášených podezření a prokázaných otrav včel přípravky na ochranu rostlin v posledním desetiletí výrazně klesly. V roce 2024 není do závěru vegetačního období hlášený žádný případ, uvedl úřad.
Čeští zemědělci podle dat MZe snížili od roku 2018 spotřebu přípravků na ochranu rostlin o více než desetinu. V roce 2023 jich spotřebovali téměř 10,5 milionu kilogramů, meziročně o zhruba 363.000 kilogramů méně a proti roku 2018 o 1,2 milionu kilogramů méně. Podle úřadu k poklesu přispělo šetrnější obhospodařování zemědělské půdy a celoevropský zákaz některých látek. Oborníci ale poukazují na to, že omezování počtu povolených účinných látek v přípravcích na ochranu rostlin snižuje jejich účinnost proti škůdcům.
MZe podpořilo v letech 2018 až 2022 plnění národního plánu bezpečného používání pesticidů 77,3 milionu korun. Na roky 2023 a 2024 počítalo s podporou 40,1 milionu.
zdroj: ČTK
foto: pixaby.com