Na chovatele ovcí a koz se zaměřuje start-up Festada, který vznikl na Mendelově univerzitě a nyní se rozšiřuje do zahraničí. Od března vstoupil na slovenský trh, oznámil ČTK mluvčí univerzity Filip Vrána. Festada nabízí funkční evidenci stád. Dominika Sokolová, která dříve uspěla v soutěži o nejlepší studentský podnikatelský plán, chce dokázat, že chov ovcí a koz není jen okrajová záležitost, ale odvětví, které by se mělo podporovat a vymanit ze stínu velkých hospodářských zvířat.

Sokolová se evidenci stád věnovala už v bakalářské práci. Nyní je v pátém ročníku oboru zootechnika a z jejího nápadu se stal seriózní projekt. Za sebou má stáž v Silicon Valley zaměřenou na start-upy. „Z USA jsme si přinesli zejména pohled na mezinárodní podnikání, mnoho strategických kontaktů, motivaci k celosvětové expanzi a chuť na projektu ještě usilovněji pracovat,“ uvedla Sokolová.

Funkční evidence stáda – inovativní evidence ovcí a koz

 

 

Po návratu z USA uzavřela  Festada dohodu o spolupráci se slovenským Svazem chovatelů ovcí a koz. „Celkově máme v aplikaci již tisíce zvířat, desítky chovatelů a v rámci dokončování testování jsme ladili k dokonalosti i ty nejmenší detaily. Po ustálení na slovenském trhu chystáme expanzi do dalších zemí, s čímž nám částečně pomáhá také agentura CzechTrade,“ uvedla Sokolová.

„Výhledově se chceme dostat do dalších zemí, pravidelně se účastnit českých i zahraničních zemědělských veletrhů a neustále zlepšovat naši aplikaci. Stále si pohrávám i s myšlenkou rozšíření evidence na ostatní hospodářská zvířata, všechno má ale svůj čas,“ dodala Sokolová.

Kromě přehledu o stádech pomáhá aplikace také s problematikou reprodukce zvířat. Chovatel si může sám vytvořit připouštěcí plány, krycí listy i vyhodnocení. „Výpočet koeficientu příbuznosti a automatická tvorba rodokmenů zamezují inbreedingu a podporují také welfare zvířat,“ uvedla Sokolová. Inbreeding je nežádoucí příbuzenská plemenitba, pojem welfare označuje celkovou pohodu chovaných zvířat.

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com