Z pravidelného hlášení zemědělců pro projekt Intersucho vyplývá, že holomrazy a mrazy v první polovině ledna poškodily ozimé porosty jen velice lokálně, například na Kolínsku. Jinde pěstitelé hlásí, že pomohla i slaboučká vrstva sněhu. Někteří zemědělci se obávali větrného mrazivého počasí kvůli možnému poškození rostlin ledovými krystalky. Vody je všude po bohatých srážkách dost, vyplývá z hlášení.
Nejintenzivnější mrazy panovaly mezi 8. a 12. lednem, k minus deseti však v noci klesaly i ve druhé polovině minulého týdne. Kolínský zpravodaj Intersucha hlásil mrazy jeden den minus 18, druhý den minus 16. „Silně omrzlé jsou jak ječmeny, tak pšenice. Řepka kupodivu tak omrzlá není,“ uvedl. Naopak v okrese Praha-západ malá vrstva sněhu porosty ochránila. „Holomrazy jsme neměli, vždy byl aspoň minimální sněhový pokryv,“ uvedl jiný zemědělec. Ani žádní další neuváděli, že by jejich ozimé porosty silné mrazy nějak poškodily.
Silný mráz bez sněhové pokrývky může způsobit v nadzemní části rostliny potrhání pletiva, protože v ní zůstává i přes zimu určité množství vody. Mráz také mnohde znamenal zmrznutí půdy, která byla hojně nasycena vodou. Led, který má větší objem než voda, může vyvolat malé, ale pro přetrhání kořenů ozimých plodin dostatečné pohyby půdy.
V příštích dnech budou trápit zemědělce zase spíše opačné problémy s brzkým příchodem teplot na zimu vysokých. Odpolední teploty se mají pohybovat nad nulou, od poloviny příštího týdne by podle Českého hydrometeorologického ústavu nemělo na většině území mrznout ani v noci a odpolední teploty se budou dostávat přes deset stupňů, což nejsou pro přezimování rostlin příliš vhodné podmínky. Podle webu AgroRisk je v příštích dnech rizikem pro ozimé plodiny také silný vítr.
zdroj: ČTK
foto: pixabay.com