V malochovu drůbeže v Brlohu na Českokrumlovsku se prokázala ptačí chřipka. Nákaza se v České republice vyskytla po pěti měsících. V malochovu v Brlohu bylo osm slepic a chovatelka nahlásila úhyn většiny z nich. ČTK to dnes řekl Petr Vorlíček ze Státní veterinární správy (SVS).
„Krajská veterinární správa v souladu s evropskou legislativou nevymezí okolo zasaženého chovu uzavřená pásma a v nich mimořádná veterinární opatření. SVS vyzývá chovatele drůbeže, aby dodržovali pravidla biologické bezpečnosti, zejména zamezili kontaktu s volně žijícími ptáky,“ řekl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.
Zasažený malochov splňuje mírnější podmínky, proto není třeba kolem něj stanovit ochranná pásma. Chovatel také nedává drůbež ani její produkty na trh, což znamená, že riziko šíření nákazy z daného chovu je minimální. Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza slepic, krůt, vodní drůbeže, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a přenášejí se zejména trusem. Proto infekci nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků. Vysoce patogenní viry ptačí chřipky způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny.
V letošním roce bylo v ČR vyhlášeno pět ohnisek ptačí chřipky v komerčních chovech drůbeže a 23 ohnisek v malochovech. První ohnisko se objevilo hned zkraje roku 2024 v malochovu drůbeže v Horních Slověnicích na Českobudějovicku. Dosud poslední ohnisko bylo potvrzeno 15. března v malochovu v obci Pištín rovněž na Českobudějovicku.