Z třídírny vajec v Městci Králové, která patří společnosti Proagro Nymburk, se expeduje týdně kolem 6,5 milionu vajec. Společnost sem sváží vejce ze svých čtyř slepičích farem. V chovu nosnic a produkci vajec, které tvoří zhruba třetinu celkové výroby, patří Proagro mezi největší producenty v Česku. Společnost má také chov prasat a brojlerů a vyrábí organické hnojivo. Za loňský rok čeká předseda představenstva Josef Luka výrazný pokles zisku, způsobil ho zejména růst cen krmných směsí. Předběžně by zisk mohl být kolem 12 milionů korun, řekl Luka.
„Část loňského roku to bylo velmi náročné, vejce se tolik neprodávala, výkupní cena byla nízká, ale náklady raketově rostly, trochu se to spravilo až od září,“ uvedl ředitel pobočky v Městci Králové Zdeněk Mlázovský. Zhruba 80 procent z ceny vejce dnes podle něj tvoří náklady na krmení, které loni narostly až o 60 procent.
Proagro prodává přes 90 procent vajec přes odbytovou společnost Zlatá vejce za dohodnutou cenu. Průměrná loňská cena byla 1,7 koruny, aktuálně je to 2,3 Kč za vejce z klecového chovu a 2,7 Kč z podestýlkového chovu. Z třídírny se vejce expedují především do obchodních řetězců, menší část do maloobchodu.
V roce 2027 musí podle zákona producenti vajec v Česku skončit s klecovým chovem. „Už před pět lety jsme měli polovinu produkce ve volném chovu a právě dokončujeme další farmu v severních Čechách, takže dnes jsme zhruba na 60 procentech volného voliérového chovu, zatímco 65 procent českého chovu je stále v klecích,“ uvedl Mlázovský.
Náklady na přeměnu chovů jsou podle něj ale tak vysoké, že zejména menší chovatelé nebudou schopni plný přechod zvládnout. „Bez větších dotací státu to nepůjde, stálo by za to účinnost zákona třeba o tři roky odložit, jinak může spousta farem zavřít a hrozí pokles soběstačnosti,“ upozornil Mlázovský. Česko je nyní v produkci vajec soběstačné zhruba z 80 procent.
Na čtyřech farmách chová Proagro kolem 750.000 nosnic, dalších zhruba 360.000 dokupuje z jiné firmy. V Městci Králové má Proagro tři nově postavené patrové haly s volným chovem ve voliérách a kapacitou pro 210.000 nosnic. Stavbu hal i třídírny pokryly částečně evropské dotace.
Snáška konzumních vajec loni v Česku podle statistiků stoupla téměř o osm procent. Podle údajů Českomoravské drůbežářské unie snědl za rok 2020 každý Čech 263 vajec, zahrnuje to i vejce používaná v pekárenství a dalších produktech. Spotřeba vajec je každoročně nejvyšší kolem Velikonoc. Zatímco dříve šlo až o čtvrtinové nárůsty, v posledních dvou letech rostl velikonoční prodej pouze o desetinu.
Společnost Proagro Nymburk vznikla v roce 1992 transformací z bývalého Společného zemědělského podniku Nymburk. Na pobočce v Městci Králové pracuje zhruba 50 lidí.
zdroj: ČTK
foto: https://www.zlatavejce.cz/aktuality/nova-tridicka-vajec-v-mestci-kralove-216487