Zemědělci v Plzeňském kraji začali díky teplému počasí s jarními pracemi o tři týdny dříve než v minulých letech. Pokud se nestane nic neočekávaného, mohly by začít dříve i žně. Na Plzeňsku taková situace asi ještě nikdy nebyla, řekl ČTK předseda krajské agrární komory Jaroslav Šíma, který je předsedou představenstva Osecké zemědělské a obchodní společnosti.
„Takovouhle zimu nepamatuji. Že by to obilí takhle žilo. Říká se sice, že pšenice roste i v zimě. Když je teplý den, tak jo, ale těch teplých dnů bylo moc,“ uvedl. Zima byla bez mrazů, bez vymrzání a bylo méně vody než loni. „Obilí v zimě žilo a čekalo na každou živinu,“ řekl. Osecká firma už má přihnojenou řepku a začala hnojit ozimý ječmen.
Spodní vody je opět méně, na Plzeňsku nebyl žádný sníh. Nedostatek vláhy podle Šímy zatím nevadí, ale důležité budou duben a květen. Pokud by ještě přišly mrazy, nebylo by to pro farmáře dobré. „Otázka je, co by to udělalo s kořínky,“ řekl Šíma.
Obilí podle zemědělců už raší. „Už v zimě bylo vidět, jak žilo, tráva nebyla tak šedivá jako v minulých letech. To bylo vidět i na zahradách, já jsem neměl trávu takhle zelenou nikdy,“ uvedl předseda krajské agrární komory.
Pokud bude počasí dál podobné a nenastanou velké teplotní výkyvy, tak by mohly začít žně dříve než v minulých letech, možná o týden i více. Teoreticky už koncem června. „Ale to jsme zatím v chimérách a střílíme od boku,“ dodal Šíma. Loni začaly v Plzeňském kraji žně koncem prvního červencového týdne, úroda byla průměrná.
Zemědělci na Plzeňsku začnou zřejmě už v květnu sklízet seno na senáž, tedy na krmení pro hospodářská zvířata, a kukuřici na siláž začnou sít koncem dubna. Už koncem března a začátkem dubna budou sít jarní ječmen, jarní pšenici a někde i oves.
Zdroj: Václav Prokš, ČTK
Foto: pixabay.com