Krmiva obvykle představují pro mléčné farmy největší náklady. Krávy, které nadojí stejné nebo větší množství mléka a zároveň spotřebují méně krmiva než jejich kolegyně, jsou žádoucí a ziskové. Existuje tedy způsob, jak takové krávy „vyrobit“?

Tato strategie se stala možnou v posledních letech, kdy Rada pro chov mléčného skotu v roce 2020 zavedla znak úspory krmiva (FSAV). FSAV odhaduje rozdíl mezi množstvím krmiva, které jednotlivá zvířata spotřebují po zohlednění produkce mléka, tělesné hmotnosti a tělesné kondice. Jedná se o geneticky hodnocenou vlastnost, která se zaměřuje na efektivitu krmiva u holštýnského skotu a vyjadřuje se v librách sušiny ušetřeného krmiva na laktaci ve srovnání s průměrem plemene. Pozitivní hodnoty FSAV naznačují vyšší efektivitu krmiva.

Tento znak je vlastně kombinací dvou faktorů:

  1. Úspora krmiva, když je kráva menší
  2. Úspora krmiva, když má kráva nižší zbytkový příjem krmiva (RFI).

RFI představuje rozdíl mezi skutečným množstvím krmiva, které zvíře spotřebuje, a množstvím krmiva, které by se očekávalo na základě jeho růstu a produkce. Nižší hodnoty RFI znamenají, že zvíře je efektivnější, protože spotřebovává méně krmiva, než by se dalo očekávat pro jeho úroveň produkce. Efektivnější zvířata mají tendenci mít nižší náklady na krmení a jsou považována za výhodnější z ekonomického hlediska.

„Vzhledem k tomu, že tento znak vyžaduje individuální příjem krmiva kravami, je třeba shromažďovat údaje z výzkumných stád s touto možností,“ poznamenal Dr. Isaac Salfer, odborný asistent výživy dojnic na Minnesotské univerzitě. „To znamená, že se neměří v různých komerčních prostředích a do jeho hodnocení je zahrnuto celkem méně krav ve srovnání s údaji shromážděnými pro znaky, jako je produkce mléka, konfirmace nebo míra březosti dcer.“

V současné době je tento znak k dispozici pouze pro holštýnské plemeníky a plemenice. Genetičtí výzkumníci však doufají, že se bude moci rozšířit i na další plemena, jakmile bude k dispozici více údajů. Kromě potenciálu dosáhnout vyšší produkce mléka s menším množstvím krmiva by vytvoření efektivnějších krav mohlo také pomoci farmám šetřit zdroje krmiva a snížit množství odpadu vyprodukovaného na kilogram mléka.

Salfer uvedl, že podle odhadů je FSAV dědičná asi z 19 %, což je méně než produkční znaky, ale více než znaky zdraví, jako je počet somatických buněk a plodnost. Průkopníky v oblasti FSAV byli výzkumníci z Wisconsinské univerzity a Michiganské státní univerzity.

zdroj:  Maureen Hanson, The “Feed-Saved” Trait Helps Breed for Feed Efficiency, www. dairyherd.com

foto: pixabay.com